Fnykard
2005.06.20. 19:17
Ez a Jedi - lovagok/Sithek elõrsos fegyvere. Nem olyan otromba, s nem lehet olyan vaktban lvldzni vele, mint egy sugrvetõvel. Ennek a hasznlathoz tbb gyessgre van szksg, nem elegendõ a puszta lts. Elegns fegyver, s persze jelkp is. Mert sugrvetõt vagy lngvgt akrki tud hasznlni, de aki a fnykarddal jl tud bnni, arrl sejteni lehet, hogy nem akrki. Tbb mint ezer nemzedk ta, a Jedi - lovagok/Sithek kpviselik a leghatalmasabb s legtiszteletremltbb erõt a galaktikban. Õk vdelmezik s biztostjk a bkt s az igazsgossgot a Galaktikus Kztrsasgban.
Ez a fegyver reprezentlja a Jedi/Sith hatalmt, kpessgeit s a Jedi Kdex irnti hûsgt. Nincs mg egy olyan õsi fegyver, amit annyi rejtly s mendemonda vezne mint a fnykardot. Hossz trtnelme alatt a fnykard alig volt tbb sokak szmra, mint mtosz, legenda. Csak kevesen voltak, akik elmondhattk, hogy lttk a kard fluoreszkl pengjt, vagy hallottk jellegzetes, pulzl zmmgst. A Jedik ritkn hasznljk fnykardjukat, elõnyben rszestik az ellenfl meggyõzst annak legyõzsvel, meglsvel szemben, ellenben a Sithek habozs nlkl tmadnak vele. Ha azonban harcra kerl a sor, a Jedi nem habozik, s csak ritkn van szksg msodik vgsra.
A kard penglye a ltezõ legtisztbb energia, amely elg erõs ahhoz, hogy brmilyen anyagot tvgjon, kivve persze egy msik fnykard penglyt. Ezeknek a kardoknak nincsen sem slya, sem egyenslya, mint a fmkardoknak, s forgatsukhoz is teljesen ms technika szk- sges. Ezrt ha valaki gyakorlatlanul hasznlja, legalbb annyi eslye van, hogy nmagt megsebezze, mint az ellenfelt. A fnykard segt a Jedinek a fkuszlsban, az Erõvel - amely mintha knyebben ramlana keresztl rajtarzi s konrolllja fegyvert. rzi az energiapengt, olyan dolgokat lt s rzkel, melyeket szabad szem- mel kptelen lenne, mikzben a penge hallos tnct jrja a kezben.
A fnykard elksztse a Jedi/Sith kikpzs rsze. Nhny tantnl ez az utols feladat, amit a tantvnynak el kell vgeznie, msok ezzel kezdi az oktatst. Azt tartjk, a Jedik/Sithek hnapok vatos, szeretetteljes munkjval ksztik el fegyverk, ismert azonban egy legenda, hogy a Sith hbork alatt egy Jedi kt nap alatt ksztette el fnykardjt. A legtbb Jedi/Sith tbb fnykardot is kszt lete sorn. Mindegyik jobb s erõsebb mint az elõzõ, ezzel is jelkpezve, hogy ksztõje elõrbb lpett az Erõ megrtsnek s hasznlatnak tjn. Akrhogy is, ltezik valami belsõ, misztikus kapcsolat a Jedi s a fnykardja kzt. Ezt mutatja, hogy ha egy Jedi fegyvere elveszik vagy megsemmisl, az oly mdon megzavarja az Erõvel val kapcsolatt, hogy amg nem kszt jat, addig az Erõ jrtassgai cskkennek.
A fnykard az albbi rszekbõl pl fel:
energiacella, markolat, aktivl kapcsol, biztost, pengehossz- szablyoz, kisugrz mtrix, az jratltõ foglalata, gyjtõlencse, fkuszl kristly, szupravezetõ.
A fnykard elksztse egy õsi technolgin alapul, ami fltt vezredek ta õrkdnek a Jedik. Nhny szbeszd szerint az Erõ ismerete nlkl nem lehet fnykardot kszteni, br ezt cfolni ltszik, hogy nem Jedi is kpes a fegyvert hasznlni. Minden fnykard egy kicsit ms, minden Jedi/Sith sajt zlse szerint alaktja fegyvere klsejt. Van amelyik teljesen tltsz s van, amelynek tejfehr a markolata. Van amelyik teljesen egyszerû s van amelyiket faragsok, dsztsek bortjk.
A markolat hosszsga 24 - 30 cm kzt vltozik, a penge hossza ritkn haladja meg az 1,5 mter. A kristly tipustl fgg hogy az energia- cellbl kibocstott energit mennyire kpes fkuszlni, ez hatrozza meg a fegyver harmonikus rezgst s hallossgt. A Jedi - lovagok/ Sithek vezredek ta szinte kizrlag Adegan kristlyokat hasznlnak fnykardjaikba.
Az energiacella termeli azt az energit, ami tbb csiszolt kristlyon halad keresztl. A kristlyok egy vkony fnysugrr fkuszljk az energit, amely egy kis lencsn keresztl kisugrzdik, gy alkotva a kard peng- jt. A penge rezgsszmt meghatrozza az is, hogy hny kristlyt ptettek bele a markolatba. Ez ltalban 1- 3 kristly, ami meghatrozza, hogy a fnypenge hossza llthat -e. Egy kristly esetben a penge hossza s a hatsfoka lland, mg tbb kristly esetn meghatrozhat a hats- fok, a kristlyok egymshoz viszonytott tvolsgnak megvltoztatsval vltoztathat a pengehossz is. A penge sznt is a kristly tpusa hatroz- za meg, gy egy hozzrtõ a penge sajtossgait annak sznbõl, rnya- latbl is kpes meghatrozni.
A fkuszlt fnnyalb kiramlik a markolat kzepn lehelyezkedõ potitv tltsû energialencsbõl , majd vben visszahajlik, s ennek mentn visszatr nagy energij ramlsknt a markolat cscsn elhelyezkedõ egy negatv tltsû tlcsrbe. Innen egy szupravezetõn keresztl az energiacellba ramlik vissza, rzkelhetõ vesztesg nlkl, majd a krforgs kezdõdik elõrõl. A kiramlsi erõ nagysga hatrozza meg azt a pontot, ahol a fnysugr vben visszahajlik, gy szablyozhat a penge- hossz. A penge fluoreszkl, s halk zmmgõ hangot ad ki, hõt azonban nem raszt magbl. A markolatba ptett csatlakozn keresztl az energiacella utntlthetõ.
Fnykard
A Jedi-lovagok/Sithek ritka, s rtkes fegyvere. Valjban egy erõterekkel krlzrt lzersugr, ami a legkemnyebb anyagot is tvgja. Mivel az energiapengnek gyakorlatilag nincs sem slya, sem ellenllsa, kezdõk szmra nagyon kockzatos a hasznlata, legalbb annyi esllyel megsebezhetik nmagukat, mint ellenfelket.
Dupla-pengjû fnykard
A fnykard egy nagyon ritka vltozata. A markolata kb.40 - 50 cm hosszsg, s mindkt vgn egy kzel egymteres fnypenge akti- vlhat, gy a teljes hossza kb 2.25 m. Emiatt sokkal gyorsabban lehet vele reaglni a tmadsokra, knnyebb vdekezni, br a kt penge miatt a hasznlata is veszlyesebb. A legtbb Jedi gy tartja, hogy ez egy, a Stt Oldalhoz tartoz fegyver, br ezt leginkbb arra alapozzk, hogy legismertebb hasznlja a Sith r, Exar Kun volt.
|