Fénykard
2005.06.20. 19:17
Ez a Jedi - lovagok/Sithek elõírásos fegyvere. Nem olyan otromba, s nem lehet olyan vaktában lövöldözni vele, mint egy sugárvetõvel. Ennek a hasznlatához több ügyességre van szükség, nem elegendõ a puszta látás. Elegáns fegyver, és persze jelkép is. Mert sugárvetõt vagy lángvágót akárki tud használni, de aki a fénykarddal jól tud bánni, arról sejteni lehet, hogy nem akárki. Több mint ezer nemzedék óta, a Jedi - lovagok/Sithek képviselik a leghatalmasabb és legtiszteletreméltóbb erõt a galaktikában. Õk védelmezik és biztosítják a békét és az igazságosságot a Galaktikus Köztársaságban.
Ez a fegyver reprezentálja a Jedi/Sith hatalmát, képességeit és a Jedi Kódex iránti hûségét. Nincs még egy olyan õsi fegyver, amit annyi rejtély és mendemonda övezne mint a fénykardot. Hosszú történelme alatt a fénykard alig volt több sokak számára, mint mítosz, legenda. Csak kevesen voltak, akik elmondhatták, hogy látták a kard fluoreszkáló pengéjét, vagy hallották jellegzetes, pulzáló zümmögését. A Jedik ritkán használják fénykardjukat, elõnyben részesítik az ellenfél meggyõzését annak legyõzésével, megölésével szemben, ellenben a Sithek habozás nélkül támadnak vele. Ha azonban harcra kerül a sor, a Jedi nem habozik, és csak ritkán van szükség második vágásra.
A kard pengélye a létezõ legtisztább energia, amely elég erõs ahhoz, hogy bármilyen anyagot átvágjon, kivéve persze egy másik fénykard pengélyét. Ezeknek a kardoknak nincsen sem súlya, sem egyensúlya, mint a fémkardoknak, és forgatásukhoz is teljesen más technika szük- séges. Ezért ha valaki gyakorlatlanul használja, legalább annyi esélye van, hogy önmagát megsebezze, mint az ellenfelét. A fénykard segít a Jedinek a fókuszálásban, az Erõvel - amely mintha könyebben áramlana keresztül rajtaérzi és konrollálja fegyverét. Érzi az energiapengét, olyan dolgokat lát és érzékel, melyeket szabad szem- mel képtelen lenne, miközben a penge halálos táncát járja a kezében.
A fénykard elkészítése a Jedi/Sith kiképzés része. Néhány tanítónál ez az utolsó feladat, amit a tanítványnak el kell végeznie, mások ezzel kezdi az oktatást. Azt tartják, a Jedik/Sithek hónapok óvatos, szeretetteljes munkájával készítik el fegyverük, ismert azonban egy legenda, hogy a Sith háborúk alatt egy Jedi két nap alatt készítette el fénykardját. A legtöbb Jedi/Sith több fénykardot is készít élete során. Mindegyik jobb és erõsebb mint az elõzõ, ezzel is jelképezve, hogy készítõje elõrébb lépett az Erõ megértésének és használatának útján. Akárhogy is, létezik valami belsõ, misztikus kapcsolat a Jedi és a fénykardja közt. Ezt mutatja, hogy ha egy Jedi fegyvere elveszik vagy megsemmisül, az oly módon megzavarja az Erõvel való kapcsolatát, hogy amíg nem készít újat, addig az Erõ jártasságai csökkennek.
A fénykard az alábbi részekbõl épül fel:
energiacella, markolat, aktiváló kapcsoló, biztosító, pengehossz- szabályozó, kisugárzó mátrix, az újratöltõ foglalata, gyüjtõlencse, fókuszáló kristály, szupravezetõ.
A fénykard elkészítése egy õsi technológián alapul, ami fölött évezredek óta õrködnek a Jedik. Néhány szóbeszéd szerint az Erõ ismerete nélkül nem lehet fénykardot készíteni, bár ezt cáfolni látszik, hogy nem Jedi is képes a fegyvert használni. Minden fénykard egy kicsit más, minden Jedi/Sith saját ízlése szerint alakítja fegyvere külsejét. Van amelyik teljesen átlátszó és van, amelynek tejfehér a markolata. Van amelyik teljesen egyszerû és van amelyiket faragások, díszítések borítják.
A markolat hosszúsága 24 - 30 cm közt változik, a penge hossza ritkán haladja meg az 1,5 méter. A kristály tipusától függ hogy az energia- cellából kibocsátott energiát mennyire képes fókuszálni, ez határozza meg a fegyver harmonikus rezgését és halálosságát. A Jedi - lovagok/ Sithek évezredek óta szinte kizárólag Adegan kristályokat használnak fénykardjaikba.
Az energiacella termeli azt az energiát, ami több csiszolt kristályon halad keresztül. A kristályok egy vékony fénysugárrá fókuszálják az energiát, amely egy kis lencsén keresztül kisugárzódik, így alkotva a kard pengé- jét. A penge rezgésszámát meghatározza az is, hogy hány kristályt építettek bele a markolatba. Ez általában 1- 3 kristály, ami meghatározza, hogy a fénypenge hossza állítható -e. Egy kristály esetében a penge hossza és a hatásfoka állandó, míg több kristály esetén meghatározható a hatás- fok, a kristályok egymáshoz viszonyított távolságának megváltoztatásával változtatható a pengehossz is. A penge színét is a kristály típusa határoz- za meg, így egy hozzáértõ a penge sajátosságait annak színébõl, árnya- latából is képes meghatározni.
A fókuszált fénnyaláb kiáramlik a markolat közepén lehelyezkedõ potitív töltésû energialencsébõl , majd ívben visszahajlik, és ennek mentén visszatér nagy energiájú áramlásként a markolat csúcsán elhelyezkedõ egy negatív töltésû tölcsérbe. Innen egy szupravezetõn keresztül az energiacellába áramlik vissza, érzékelhetõ veszteség nélkül, majd a körforgás kezdõdik elõrõl. A kiáramlási erõ nagysága határozza meg azt a pontot, ahol a fénysugár ívben visszahajlik, így szabályozható a penge- hossz. A penge fluoreszkál, és halk zümmögõ hangot ad ki, hõt azonban nem áraszt magából. A markolatba épített csatlakozón keresztül az energiacella utántölthetõ.
Fénykard
A Jedi-lovagok/Sithek ritka, és értékes fegyvere. Valójában egy erõterekkel körülzárt lézersugár, ami a legkeményebb anyagot is átvágja. Mivel az energiapengének gyakorlatilag nincs sem súlya, sem ellenállása, kezdõk számára nagyon kockázatos a használata, legalább annyi eséllyel megsebezhetik önmagukat, mint ellenfelüket.
Dupla-pengéjû fénykard
A fénykard egy nagyon ritka változata. A markolata kb.40 - 50 cm hosszúságú, s mindkét végén egy közel egyméteres fénypenge akti- válható, így a teljes hossza kb 2.25 m. Emiatt sokkal gyorsabban lehet vele reagálni a támadásokra, könnyebb védekezni, bár a két penge miatt a használata is veszélyesebb. A legtöbb Jedi úgy tartja, hogy ez egy, a Sötét Oldalhoz tartozó fegyver, bár ezt leginkább arra alapozzák, hogy legismertebb használója a Sith Úr, Exar Kun volt.
|